A Bizottság a jövő kihívásaihoz igazodó gazdasági kormányzási keretet alakít ki
Az Európai Bizottság ma elfogadott egy közleményt, amely iránymutatásokat tartalmaz az Unió megreformált gazdasági kormányzási keretére vonatkozóan. A jelenlegi kerettel kapcsolatos legfontosabb aggályokra reagálva az iránymutatások célja, hogy javítsák az államadósság fenntarthatóságát, és beruházások és reformok útján fokozzák a fenntartható és inkluzív növekedést.
Az Európai Bizottság elfogadott egy közleményt, amely iránymutatásokat tartalmaz az Unió megreformált gazdasági kormányzási keretére vonatkozóan. A jelenlegi kerettel kapcsolatos legfontosabb aggályokra reagálva az iránymutatások célja, hogy javítsák az államadósság fenntarthatóságát, és beruházások és reformok útján fokozzák a fenntartható és inkluzív növekedést.
Az iránymutatásokkal a Bizottság azt kívánja elérni, hogy a keretrendszer egyszerűbb, átláthatóbb és hatékonyabb legyen, azt jobban magukénak érezzék a tagállamok és hatékonyabban szerezzenek érvényt neki, miközben lehetőség nyílik reformokra és beruházásokra, és reális, fokozatos és tartós módon csökken a magas adósságráta. Ily módon a megreformált keret a várakozások szerint elő fogja segíteni a jövő zöld, digitális és reziliens gazdaságának kiépítését, biztosítva eközben az államháztartás fenntarthatóságát valamennyi tagállamban, összhangban von der Leyen elnöknek az Unió helyzetéről szóló, 2022. évi beszédével. A közlemény kiadása előtt a Bizottság széles körben konzultált az érdekelt felekkel és a tagállamokkal.
A javaslatcsomag legfontosabb elemei:
* az államadósság fenntarthatóságának biztosítását és a fenntartható gazdasági növekedés fokozását célzó nemzeti tervek, közös uniós keretbe ágyazva
* a káros egyensúlyhiány eseteinek hatékonyabb megelőzése és korrekciója
* célzottabb és észszerűbb keret a programok utólagos felügyeletére vonatkozóan
További információ:
* A teljes sajtóközlemény (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hu/ip_22_6562)