Az EU új energiacímkéket vezet be március 1-jétől
Annak érdekében, hogy az uniós fogyasztók csökkenteni tudják energiafogyasztásukat és ebből adódó kiadásaikat, valamint a karbonlábnyomukat, az EU teljesen megújította a közismert uniós energiacímkét A mai naptól (március 1Annak érdekében, hogy az uniós fogyasztók csökkenteni tudják energiafogyasztásukat és ebből adódó kiadásaikat, valamint a karbonlábnyomukat, az EU teljesen megújította a közismert uniós energiacímkét. A mai naptól (március 1.) minden üzletnek és online kiskereskedőnek ezt az új változatot kell alkalmaznia. Első körben négy termékkategóriát jelölnek az új címkék: a hűtőszekrényeket és fagyasztókat, a mosogatógépeket, a mosógépeket és a televíziókészülékeket (és más külső monitorokat). Szeptember 1-jétől a villanykörtékkel és a rögzített fényforrással rendelkező lámpákkal, a következő években pedig további termékekkel bővül majd az új energiacímkével jelölt termékek köre.
Mivel egyre több termék éri el a jelenlegi skála szerinti A+, A++ vagy A+++ minősítést, a ma bejelentett változások közül az a legfontosabb, hogy ezentúl egyszerűbb A–G skálát kell majd alkalmazni. Ez a skála szigorúbb, így eleinte csak nagyon kevés termék lesz képes elérni az „A” minősítést. A piacon jelenleg legenergiahatékonyabbnak minősülő termékek az új skála szerint jellemzően „B”, „C” vagy „D” minősítést fognak kapni. Az energiahatékonysági osztályok újrakalibrálása mellett a címke is megváltozik: egyértelműbb és modernebb ikonokat fog feltüntetni. A korábbi címkékhez hasonlóan az új címkék sem csak az energiahatékonysági osztályt jelzik. Mosógépek esetében például a mosási ciklusonként felhasznált víz mennyisége, a ciklus időtartama és a program lefuttatása során mért energiafogyasztás is leolvasható róluk. Ezenfelül a címkéken több új elem is szerepel, többek között egy uniós adatbázisra mutató QR-link a címke jobb felső sarkában. A QR-kód beolvasásával a fogyasztók további információkat tudhatnak meg az adott termékmodellről, például a méretekre, sajátos jellemzőkre és a teszteredményekre vonatkozóan.
Az új energiacímkézési szabályok mellett – és ezekkel összhangban – március 1-jén új rendeletek is hatályba lépnek a környezettudatos tervezésre vonatkozóan. Ezek elő fogják segíteni, hogy a termékek javíthatók legyenek, a gyártóknak, illetve az importőröknek ugyanis mostantól egy sor alapvető alkatrészt a professzionális szervizek rendelkezésére kell bocsátaniuk legalább 7–10 évig azt követően, hogy a modell utolsó darabja forgalomba kerül az uniós piacon. A gyártóknak ezenfelül azt is biztosítaniuk kell, hogy azok a fogyasztók, akik saját maguk szeretnék megjavítani háztartási készülékeiket, a termék piacról való kivonását követően több évig hozzájuthassanak bizonyos pótalkatrészekhez.
A teljes sajtóközlemény itt olvasható.
További információk (angolul)
- Kérdések és válaszok
- Az energiacímkét és a környezettudatos terméktervezést ismertető bizottsági webhely
Vissza