KezdőlapHírekKérdezzen tőlünk!EseményekLinkekKapcsolatX
2021. január 30. (szombat) 14:02

A Bizottság felvázolja az erős szociális Európa kiépítésére vonatkozó elképzeléseit, és konzultációt indít a méltányos minimálbérről

Hírek
A Bizottság ma közleményt adott ki, melyben körvonalazza a méltányos gazdasági átállást szolgáló erős szociális Európa kiépítésére vonatkozó előzetes elképzeléseit A közlemény uniós szintű cselekvési tervet vázol fel az elkövetkező hónapokra, ismertetve, hogyan fogja a szociális politika elősegíteni, hogy az EU választ adjon korunk kihívásaira, és megragadja a kínálkozó lehetőségeket

A Bizottság ma közleményt adott ki, melyben körvonalazza a méltányos gazdasági átállást szolgáló erős szociális Európa kiépítésére vonatkozó előzetes elképzeléseit. A közlemény uniós szintű cselekvési tervet vázol fel az elkövetkező hónapokra, ismertetve, hogyan fogja a szociális politika elősegíteni, hogy az EU választ adjon korunk kihívásaira, és megragadja a kínálkozó lehetőségeket. Az uniós munkavállalók méltányos minimálbérének kérdésében a Bizottság már ma elindítja a konzultációt – első körben a szociális partnerekkel: a vállalkozásokkal és a szakszervezetekkel.

Az EU egyike a világ legmagasabb életszínvonalat, legjobb munkakörülményeket és leghatékonyabb szociális védelmet biztosító térségeinek. Az európaiaknak ugyanakkor számos változással kell szembenézniük, például a klímasemleges gazdaságra való átállással, a digitalizációval és demográfiai változásokkal. Az európai zöld megállapodásnak – az új uniós növekedési stratégiának – biztosítania kell, hogy továbbra is Európa büszkélkedhessen a világ legfejlettebb jóléti rendszereivel, továbbá az innovációs és a versenyképes vállalkozói tevékenység dinamikus központja legyen.

A mai közlemény és a konzultáció a szociális jogok európai pillérére épül, amelyet az EU 2017 novemberében hirdetett meg. A pillér azt a húsz alapelvet és jogot fogja egybe, amelyek elengedhetetlenek a 21. századi Európa munkaerőpiacainak és jóléti rendszereinek méltányos és zökkenőmentes működéséhez. A Bizottság felkéri az összes uniós tagállamot, régiót és partnert, hogy fejtsék ki véleményüket a további lépésekről, és ismertessék, hogyan tervezik végrehajtani a pillér célkitűzéseit. Ennek alapján 2021-ben akcióterv készül, amelyet a Bizottság a legmagasabb politikai szinten terjeszt majd elő elfogadásra.

A Bizottság a maga részéről mai közleményében ismertette, milyen kezdeményezéseket tervez az uniós pillér végrehajtása érdekében. 2020-ban a legfontosabb intézkedések közé tartoznak a következők:

  • méltányos minimálbér biztosítása az uniós munkavállalók számára,
  • európai stratégia kidolgozása a nemek közötti egyenlőségre vonatkozóan és kötelező intézkedések meghozatala a fizetések átláthatósága tekintetében,
  • az európai készségfejlesztési program aktualizálása,
  • az ifjúsági garancia aktualizálása,
  • csúcstalálkozó megrendezése a platformalapú munkavégzés témájában,
  • idősödésről szóló zöld könyv előterjesztése,
  • stratégia kidolgozása a fogyatékossággal élő személyekre vonatkozóan,
  • demográfiai jelentés elkészítése,
  • európai munkanélküliségi viszontbiztosítási rendszer kialakítása.

Az Unióban a foglalkoztatottak száma rekordszintet ért el, ám sokak számára még mindig nehéz a megélhetés. Von der Leyen elnök azt kívánja elérni, hogy a minimálbér az EU-ban mindenütt méltányos legyen, azaz tisztességes megélhetést biztosítson a munkavállalók számára. A Bizottság ezért indított ma konzultációt, első lépésben a szociális partnerekkel, vagyis a vállalkozásokkal és szakszervezetekkel. A Bizottság azt kívánja felmérni, hogy a szociális partnerek szerint szükség van-e uniós szintű fellépésre, és ha igen, azt egymás közötti tárgyalások során kívánják-e kialakítani. Unió-szerte egységes minimálbér bevezetésére nem kerül sor.

A teljes sajtóközlemény itt olvasható.

További információk (angolul)

 

Vissza