KezdőlapHírekKérdezzen tőlünk!EseményekLinkekKapcsolatX
2023. november 22. (szerda) 19:24

Indul az európai szemeszter: a Bizottság az EU versenyképességének javítását szem előtt tartva meghatározta a legfontosabb prioritásokat a következő évre

Hírek

Az Európai Bizottság elindította a gazdaságpolitikai koordináció európai szemeszterének 2024. évi ciklusát. Az őszi csomag alapjául a 2023. őszi gazdasági előrejelzés szolgál, amelyből kiderült, hogy az Unió gazdasága az elmúlt években elszenvedett többszörös sokkhatások ellenére továbbra is ellenállóképes, de a magas infláció és a szigorúbb finanszírozási feltételek mellett 2023-ban veszített növekedési lendületéből, és 2024-ben is csak mérsékelt javulás várható ezen a téren.

Az EU számos fontos strukturális kihívással és feladattal néz szembe – többek között a lassú termelékenységnövekedéssel, a zöld és digitális átállással, az elöregedéssel, a társadalmi befogadással –, amelyeket meg kell oldani ahhoz, hogy az Unió a fenntartható versenyképesség pályáján maradjon. A mindennapokat felforgató geopolitikai események is rávilágítottak, hogy az EU-nak versenyképesnek kell maradnia a globális piacon, miközben arról is gondoskodnia kell, hogy senkit ne hagyjon hátra.

Az európai szemeszter keretében megvalósuló gazdaságpolitikai koordináció azáltal, hogy prioritásokat határoz meg, valamint egyértelmű és jól összehangolt szakpolitikai iránymutatást nyújt a következő évre vonatkozóan, segíteni fogja a tagállamokat e célkitűzések elérésében.

A csomag részei:
* Éves fenntartható növekedési jelentés

Az idei fenntartható növekedési jelentés ambiciózus menetrendet javasol az összehangolt uniós szakpolitikai válasz még hatékonyabbá tételére vonatkozóan annak érdekében, hogy a zöld és digitális átállás révén javuljon az EU versenyképessége, ugyanakkor biztosított legyen a társadalmi méltányosság és a területi kohézió. Az európai szemeszter 2024-es ciklusa egyrészt arra fókuszál, hogy hogyan egészíti ki egymást a helyreállítási és rezilienciaépítési tervek, illetve a kohéziós politikai programok végrehajtása, milyen szinergiák valósulhatnak meg ezen a téren, másrészt pedig azonosítja azokat a területeket, amelyeken nemzeti vagy regionális szinten további beruházásokra és reformokra van szükség.
* Az euróövezeti tagállamok 2024. évi költségvetésiterv-javaslataira vonatkozó vélemények


* Az euróövezet gazdaságpolitikájára vonatkozó 2024-es ajánlás


* A riasztási mechanizmus keretében készült jelentés

Ez a jelentés a potenciális makrogazdasági egyensúlyhiányok feltárására szolgáló szűrőként működik. Azonosítja, mely tagállamok esetében van szükség részletes felülvizsgálatra annak értékeléséhez, hogy fennállnak-e szakpolitikai intézkedést igénylő egyensúlyhiányok. A makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárás előző körének következtetése az volt, hogy 10 más ország mellett Magyarországon is egyensúlyhiány vagy túlzott egyensúlyhiány áll fenn. Ennek eredményeként a 2023–2024-es ciklusban Magyarországra vonatkozóan is részletes felülvizsgálatra kerül sor.

* Az együttes foglalkoztatási jelentésre irányuló javaslat

Az együttes foglalkoztatási jelentés most először számol be arról, milyen előrehaladást sikerült elérni a 2030-ra kitűzött, uniós vagy nemzeti szintű foglalkoztatási, készségekkel kapcsolatos és szociális jellegű célok teljesítése terén.


A következő lépések

A Bizottság felkéri az eurócsoportot és a Tanácsot, hogy vitassák meg a 2023. őszi csomagot, és hagyják jóvá az előterjesztett iránymutatásokat.

További információk (angolul):
* a teljes sajtóközlemény (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hu/ip_23_5871)
* kérdések és válaszok (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_23_5872)

Vissza